کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  جمعه ، 3 آذر ماه 1396اتاق تبریز میزبان هیاتی تجاری، اقتصادی از ایالت رایندلند فالس آلمان

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

حسن زاده رئیس اتاق تبریز گفت: با توجه به رسیدن خط انتقال اتیلن از جنوب کشور به استان فرصت خوبی برای تولید انواع پلیمر ها به منظور صادرات به کشورهای همسایه و اروپایی مهیا شده است.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق صمد حسن زاده رئیس اتاق تبریز در دیدار این هیات اقتصادی و تجاری با اشاره به این نکته که صنایع تبریز و آذربایجان از قدیم الایام با صنعت آلمان آشنا بوده و به صورت مستمر با هم همکاری داشته اند اظهار امیدواری کرد که با مشارکت صاحبان صنایع دو کشور در تولید و صادرات به کشورهای  ثلث سطح همکاری های دو کشور روز به روز گسترش یابد تا از پتانسیلهای دو کشور در راستای همکارهای مشترک بهره برداری بهینه ای صورت گیرد.
رئیس اتاق تبریز به اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مبنی بر اینکه آذربایجان شرقی با چهار کشور هم مرز است افزود: تبریز و آذربایجان موقعیت ویژه ای برای تولید و صادرات به کشور های همسایه و از طریق آنها به سایر کشور ها دارد که فرصت خوبی برای همکاری و مشارکت با سایر کشورهای صنعتی و تجاری  به منظور مشارکت در تولید و صادرات را بوجود آورده است.
حسن زاده با اشاره به آشنایی صاحبان صنایع تبریز و آذربایجان از قدیم الایام با صنایع و تکنولوژی آلمانی گفت: صاحبان صنایع تبریز و اذربایجان از قدیم الایام با صنعت و تکنولوژی آلمان آشنا بوده اند و  واحد های تولیدی و صنعتی تبریز از تکنولوژی آلمانی استفاده نموداند. وی در این خصوص اظهار امیدواری نمود که با همکاری صاحبان صنایع دو کشور در تولید و صادرات به کشور های ثلث از ظرفیت و پتانسیلهای موجود خود در جهت بهر مندی بیشتر اقتصادی استفاده نمایند. وی در خصوص همکاری صنایع دو کشور گفت: آلمانی ها در صنایعی همچون؛ ایدم، چرخشگر، هاکسران دیزل و... مشارکت داشته اند.
رئیس اتاق تبریز به اشاره به این نکته که آذربایجان یک مرکز مهم علمی در کشور است خاطر نشان کرد : مراکز بزرگ دانشگاهی در سطح استان و شهر تبریز موجود است که علاوه بر دانشجویانی از سراسر ایران از کشور های خارجی نیز برای تحصیل به این استان مراجعت می نمایند.
حسن زاده با اشاره به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت کشور های اسلامی خاطر نشان کرد: تبریز از طرف کشور های اسلامی برای سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشور های اسلامی انتخاب شده است. وی در این خصوص از صاحبان صنایع آلمانی به منظور مشارکت در ساخت تاسیسات زیر بنایی و خدماتی همچون هتل به منظور استقبال از گردشگران دعوت به عمل آورد. 
رئیس اتاق تبریز با اشاره به مزیت های صنعتی و اقتصادی آذربایجان شرقی گفت: ما در صنایعی همچون داروسازی، ماشین سازی، خودروسازی، معدنی، کشاورزی امکانات بسیار خوبی برای همکاری داریم. وی از هیات آلمانی و اعضای که در حوزه معدن حضور دارند خواست در خصوص آشنایی با پتانسیلهای معدنی استان مطالعات مناسبی به عمل آورند.
وی با اشاره به این نکته که استان بیشترین ذخایر مس کشور را دارا است از هیات آلمانی برای سرمایه گذاری مشترک دعوت به عمل آورد و افزود: در ترکیب هیات آلمانی برخی اعضاء در حوزه معدن فعال هستند. وی از آنها خواست مطالعاتی در بخش نفلین سینیت، مس و سنگ های معدنی و تزینی آذربایجان داشته باشند و برای سرمایه گذاری مشترک با امکانات و تسهیلاتی که دولت برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است اقدام کنند.
رئیس اتاق تبریز در خصوص برخی دیگر از مزیت های استان گفت: استان در صنایع قطعه سازی، ماشین سازی،امکانت خوبی دارد و قطعه سازان استان به کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و اتریش و... صادرات دارند.
حسن زاده در خصوص صنایع پتروشیمی گفت: با توجه به رسیدن خط انتقال اتیلن از جنوب کشور به استان فرصت خوبی برای تولید انواع پلیمر ها به منظور صادرات به کشورهای همسایه و اروپایی مهیا شده است. وی از هیات آلمانی در خصوص مشارکت در ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی دعوت به عمل آورد.
وی تاکید کرد: ما در طراحی، ساخت و تولید قطعات و تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی صنایع بزرگ و موفقی داریم و می توانیم در این زمینه هم با آلمان همکاری های خوبی داشته باشیم.
حسن زاده به ظرفیت های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: آذربایجان ظرفیت های قابل توجهی در حوزه کشاورزی و صادرات خشکبار دارد و به عنوان بزرگترین قطب تولید و صادرات خشکبار کشور عمل می نماید. وی یاد آور شد بزرگترین کارخانه تراکتورسازی غرب آسیا در تبریز فعالیت می نماید.
وی در پایان گفت: هامبورگ آلمان سالهای سال به عنوان مرکز فروش فرش تبریز در اتحادیه اروپا عمل می کرد ولی در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل سیاسی فعالیتش کم رنگ شده و علاقمندایم این شهر دوباره همکاری در صنعت فرش دو کشور را از سر بگیرد.
رضا حسینی مدیرکل دارایی و امور اقتصادی در دیدار با هیات بلند پایه اقتصادی از ایالت رایندلند فالس آلمان در اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به این نکته که استان رتبه ششم کشور در جمعیت و اقتصاد را دارا است، گفت: ما در همه زمینه های اقتصادی ظرفیت های مناسبی برای همکاری داریم و آذربایجان شرقی به عنوان یکی از قطب های صنعتی و اقتصادی ایران در کریدور شرق به غرب و همسایگی اتحادیه اروپایی قرار گرفته است. وی در خصوص زیرساخت های توسعه ای استان گفت: زیر ساخت های توسعه صنعتی در آذربایجان شرقی ایجاد شده است و برای تامین نیاز های صنایع هیچ مشکلی نداریم.
حسینی در خصوص توانمندیهای معدنی استان گفت: در استان بالغ بر 8 میلیارد و 200 میلیون تن انواع ذخایر معدنی داریم و خوشبختانه با اقداماتی که اخیراً از طرف دولت صورت گرفته، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استان هم در مسیر توسعه قرار گرفته است.
وی در خصوص سایر توانمندیهای اقتصادی استان گفت:  استان در صنایع غذایی رتبه اول ، در صنایع  دارویی رتبه دوم کشور را دار است و بزرگترین معادن مس و طلای کشور در استان قرار دارد و با شکل گیری خوشه های صنعتی گام های بلندی را در مسیر توسعه می توانیم برداریم. 
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی با اشاره به نیروی متخصص موجود در استان گفت: ما در زمینه منابع انسانی آموزش دیده و متخصص جزء استان های مطرح کشور هستیم.
حسینی در زمینه سرمایه گذاری خارجی و تجارت بین الملل در استان گفت: آذربایجان شرقی در بحث سرمایه گذاری و تجارت بین المللی  جزء استان های پیشتاز ایران است و با ایجاد پنجره واحد خدمات موثری را به سرمایه گذاران ارائه می نمایم که در کشور بی نظیر است. وی با اشاره به وجود یک منطقه آزاد تجاری صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی و 56 شهرک و ناحیه صنعتی در استان گفت: شهرک سرمایه گذاری خارجی در این استان قرار دارد.
وی در خصوص نو سازی صنایع استان گفت: زیرساخت های توسعه صنعتی در آذربایجان شرقی شکل گرفته است، اما در صنایع بزرگی همچون ماشین سازی نیازمند نوسازی و بروز رسانی تکنولوژی هستیم که می توانیم در این زمینه همکاری های خوبی با صنایع آلمانی داشته باشیم.حسینی در پایان به مشوق های مالیاتی و گمرکی به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی در مناطق آزاد و شهرکهای صنعتی اشاره کرد.
عباس زاده مدیر کل گمرکات استان در خصوص توانمندیهای گمرکی کشور و استان گفت: هر دو کشور ایران و آلمان عضو سازمان جهانی گمرک هستند. وی با اشاره به سال 2016 «گمرک الکترونیکی» گفت : خوشبختانه ایران از جمله کشورهایی است که گمرک الکترونیکی را اجرا کرده است. وی استراتژی گمرک ایران را حمایت از صنعت داخلی خواند و افزود: گمرک ایران در جهت حمایت از نو سازی صنایع و ورود تکنولوژی های پیشرفته به کشور حمایت های لازم را انجام می دهد.
مدیر کل گمرکات استان با اشاره به اجرا نمودن تمام کنوانسیون های بین الملل در کشور آمادگی کشورمان برای اجرای تعرفه های ترجیهی بین کشورمان با سایر کشورها را  مطرح کرد.
جو وینگارتن رئیس هیات اقتصادی آلمان با ابراز این نکته که به شدت تحت تاثیر فرهنگ آذربایجان قرار گرفته است از مهیمان نوازی هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق تبریز قدردانی کرد و در خصوص توانمندیهای استان گفت:  به خوبی از ظرفیت های صنعتی، معدنی و کشاورزی آذربایجان آگاه هستیم. وی با اشاره به قدمت همکاری های صنعتی استان و آلمان گفت:  ما واقف هستیم که صنایع آلمان در آذربایجان شرقی و ایران از شهرت و جایگاه مناسبی بر خوردار است و علاقمند هستیم تا همکاری و روابط دو کشور همچنان تداوم داشته باشد.
وی با خاطر نشان کردن این نکته که ایالت "رایندلند فالس" یکی از 16 ایالت جمهوری فدرال آلمان هست افزود: این ایالت در شرق آلمان و در مرز فرانسه قرار گرفته است و یکی از مهمترین ایالت های آلمان از نظر صنایع شیمیایی، ماشین سازی و خودروسازی است.
رئیس هیات اقتصادی آلمان در خصوص توانمندیهای این ایالت گفت: 200 هزار  شرکت های کوچک و متوسط در این ایالت فعال هستند که در حوزه فعالیت خود جزء برترین های جهانی قراردارند و نقش عمده ای در افزایش درآمد ناخالص ملی آلمان دارند. وی در خصوص صادرات محصولات تولیدی ایالت راینلند پفالتز گفت: 56 درصد تولیدات ایالت صادر می شوند و قابل رقابت هستند .
در پایان مدیر اداره وزارت اقتصاد، حمل و نقل ،کشاورزی ایالت آمادگی کشورش برای تعمیق همکاری های صنعتی، تجاری و معدنی با آذربایجان شرقی اعلام کرد.
این هیات تجاری و اقتصادی در زمینه های محصولات کشاورزی، سیم و کابل، خدمات فنی و مهندسی، صنایع آب و فاضلاب، صنایع شیمایی، قطعات ماشین سازی، صنایع بلبرینگ، ساختمان و ابزار الات ساختمان فعال می باشند.
قرار شد بعد از نشست رسمی و دیدار های رو در رو صاحبان صنایع دو کشور، اعضای هیت تجاری و اقتصادی از کارخانه تراکتور سازی و پتروشیمی تبریز بازدید نمایند.( پنجشنبه 21 بهمن 95 )

[ بازگشت ]